Image Map
Teraz jest Śr sie 05, 2020 3:12 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lip 05, 2010 9:02 am 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

Witajcie Forumowicze!

Otrzymalem PR a teraz pierwsze kroki na australijskiej ziemi przede mna. We wrzesniu zamierzam przyleciec do Sydney.
Jak szukac jakiegos zakwaterowania na poczatek (kilka tygodni)?
Na jakich stronach www najlepiej szukac?
Jakie dzielnice Sydney sa ok a jakich lepiej unikac?
Rozumiem ze ceny, ktore moge znalezc na stronach sa kwotami za tydzien (nawet jesli nie zaznaczono "pw").
Czy istnieje jakis rzadowy pomocowy program startowy dla imigrantow w NSW?
Domyslam sie ze aby wykonywac prace kontraktowe IT bede musial zarejestrowac w AU jednoosobowa firme. Gdzie to zrobic? Moze jest inna mozliwosc. A moze moge wykonywac uslugi na moja firme zarejestrowana w Polsce, tak jak w krajach europejskich. Przynajmniej poczatkowo.
Czy ktos aplikowal na oferty kontraktowe z seek.com.au?
Moja branza to IT/programowanie.
Slyszalem ze w AU liczy sie wylocznie local experience. Czy rzeczywiscie jest trudno wystartowac bez niego?
Czy pozwolenie na prace i PR w AU dziala rowniez w NZ?

Dziekuje Wam za wszelkie podpowiedzi i pozdrawiam.
OZ

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 06, 2010 4:19 am 
RED KANGAROO - staly bywalec

Lokalizacja: far away from orwell 1984...far away from australia
Witaj,

Cytuj:
Otrzymalem PR a teraz pierwsze kroki na australijskiej ziemi przede mna. We wrzesniu zamierzam przyleciec do Sydney.

Sydney to bardzo drogie miasto i tzw short term apartments nie zadko kosztuja nie mniej niz 1000pw, jak rozumiem jest to raczej dla ciebie cena zaporowa, wiec mozesz szukac pokoju www.gumtree.com.au zanim sie urzadisz na stale

Cytuj:

To zalezy od kilku czynnikow, po pierwsze od kasy rzecz jasna - jezeli cie stac to mieszkalbym oczywiscie gdzies przy oceanie, np Easter Suburbs czy Northern beaches, drugim czynnik jest odleglosc od miejsca pracy - jezeli bedziesz pracowal w CBD to zeganj sie z nadzieja, bo w korkach spedzisz pol zycia jezeli bedziesz mieszkal daleko, a w Sydney "daleko" to juz 10km, czyli wspomniane przezemnie dzielnice tez beda upierdliwe jezeli chodzi o dojazd, po 1. korki, po 2. parking - jezeli firma ci go nie zapewni jedyna opcja to tzw early bird - zostawiasz auto np przez 9-ta i mozesz odebrac po 4-tej, kosztuje to 15-25$/dzien, inaczej placisz taka sama stawke GODZINNA! Oczywisice jest tez opcja wynajecia parkingu prywatnie wg kontraktu tak samo jak sie to robi z mieszkaniem.
Duza czesc "professionals" z tego powodu wynajmuje unity w CBD i okolicach (np. The rocks), zeby nie tracic czasu jaki potrzebuja na zdobycie lepszego miejsca w rat race ;)
Opcja do przelkniecie jest mieszkanie w Manly, ktore ma bardzo fajne plaze i otoczenie (harbour national park, bardzo przyjemne miejsce na spacer) i prom ktory dowiezie cie do centrum w 20min, a to w Sydney bardzo szybko, do tego nie stresujesz sie stojac w korkach tylko mozesz sobie ogladac ladne widoki za oknem, czytac ksiazke, czy pracowac z laptopem. Nie musze dodac ze jest to bardzo droga dzielnica ;-)
Caly czas mowie tutaj oczywiscie o rentals, jezeli chodzi o kupno realia w tych miejscach sa takie ze chobys dostal prace za 100 na poczatek (malo realne, ale w twoim fachu "kto wie") to i tak nie bedzie cie na nie stac, jezeli nie masz jakiegos kapitalu to raczej nigdy nie bedzie cie na nie stac i skonczysz na zadupiu jak wiekszosc mlodych sydneyczykow...ale do tego czasu mozesz juz zdecydowac ze Sydney jednak ci sie nie podoba

Cytuj:
Rozumiem ze ceny, ktore moge znalezc na stronach sa kwotami za tydzien (nawet jesli nie zaznaczono "pw").

Oczywiscie, chocbys widzial tam 2000, czy 4000 - THEY ARE FOR REAL!!!

Cytuj:

Nie mam pojecia, ale szczerze watpie - zadeklarowanie niezaleznosci fiansowej jest chyba jednym z wymogow podania o PR...ktos moze mnie poprawic.

Cytuj:
Domyslam sie ze aby wykonywac prace kontraktowe IT bede musial zarejestrowac w AU jednoosobowa firme. Gdzie to zrobic? Moze jest inna mozliwosc. A moze moge wykonywac uslugi na moja firme zarejestrowana w Polsce, tak jak w krajach europejskich. Przynajmniej poczatkowo.

Jest to bezstresowe i darmowe, zrobisz to za posrednictwem internetu.
Oto link ;-)
http://www.business.gov.au/businesstopi ... bn%29.aspx
Cytuj:
Slyszalem ze w AU liczy sie wylocznie local experience. Czy rzeczywiscie jest trudno wystartowac bez niego?

Dobrze slyszales, do tego dochodza lokalne licencje i cala masa orwellowskiej biurokracji, powodzenia bo prawdziwe problemy dopiero przez Toba ;-)

Cytuj:

Tak, jako rezydent AU mozesz pracowac i mieszkac w NZ, ale nie wiem za bardzo jaki by to mialo sens...duza czesc kiwisow imigruje z Australii z powodu lepszych plac, perspektyw no i pogody. NZ to jeszcze wieksze zadupie i do tego przez wiekszosc roku pada i pizdzi, mozna tam pojechac na 2-3 krtotkie miesiace kiedy jest wzglednie cieplo (czyli jak w zimie w Brisbane ;-) ), zeby sobie pozwiedzac i spadac ;-)

PostNapisane: Cz lip 08, 2010 1:44 am 

Hej!

To batdzo dobry pomysl zaczynac prace w IT na kontrakt na poczatek, latwiej sie w ten sposob gdziekolwiek zaczepic i zdobyc niestety niezbedne tutaj AU doswiadczenie. Moj partner tak zaczynal i pierwszy kontrakt byl za psie pieniadze, a kazdy kolejny duzo lepszy. Teraz mimo, ze ma mozliwosc stalej pracy to wybiera kontrakty, ktore sa duzo lepiej platne od stalej pracy.

Jezeli chodzi o forme zatrudnienia dla kontraktora to sa co najmniej 3 sposoby:

1. Sole trader - dzialalnosc we wlasnym imieniu
plusy: latwosc rejestracji w ato, sam mozesz prowadzic, czesc domowych wydatkow moze byc wrzucona w koszty, jezeli pracowalbys z domu
minusy: musisz miec przychod od co najmniej dwoch klientow i zachowac proporcje (o ile dobrze pamietam) do 80% od jednego klienta, rejestracja do GST powyzej $75 tys obrotu

2. Contractor Management Services (np. Contract1)- przez firme posredniczaca
plusy: nie przejmujesz sie rzadnymi proporcjami, ty jestes zatrydniony przez posrednika, a posrednik dostaje faktury od klienta
minus: posrednictwo koszuje od 3% prowizji od Twojego zarobku wiec dzielisz sie wyplata nie tylko z agentem ale i posrednikiem

3. Company
plusy: przy wyzszych dochodach mozna wiecej kombinowac, polecam przy wyzszych dochodach
minusy: kosztowniejsze prowadzenie w tej formie (rejestracja, oddzielny dla firmy rachunek bankowy, koszt ksiegowego) i bardziej skomplikowane, rejestracja do GST powyzej $75 tys obrotu

Polecam na poczatek obcje nr 2 tylko wybierajac posrednika porownaj dokladnie prowizje i inne potracane (one sie miedzy nimi roznia).

Zacznij wysylac aplikacje na 2 tygodnie przed przyjazdem z zaznaczeniem ze w AU bedziesz dostepny od...
Moj partner 2 lata temu szukal pracy 2 miesiace w Melbourne. Ty jestes teraz w leprzej sytuacji bo bezrobocie jest mniejsze i wciaz maleje. Pozdrawiam i zycze powodzenia

PostNapisane: Cz lip 08, 2010 3:34 pm 

ausman napisał(a):
Witajcie Forumowicze!

OZ

Mieszkam w Australii 19 lat wiec moge troche podpowiedziec- Sydney i stan NSW jesli mozesz to unikaj, to moja prywatna podpowiedz. Wybierz pomiedzy stanem Victoria ( Melbourne- stolica) lub Queensland (Brisbane stolica) .Stan zachodni Australii, to Western Australia (WA) i nie jedz tam to..tzw zadupie australijskie..ceny domow drogie i gornictwo tylko dominuje, w innych zawodach jestes nikim w porownaniu do in. tut. stanow!

PostNapisane: Cz lip 08, 2010 3:40 pm 

[quote="Brissie:)"
Mieszkam w Australii 19 lat wiec moge troche podpowiedziec- Sydney i stan NSW jesli mozesz to unikaj, to moja prywatna podpowiedz. Wybierz pomiedzy stanem Victoria ( Melbourne- stolica) lub Queensland (Brisbane stolica) .Stan zachodni Australii, to Western Australia (WA) i nie jedz tam to..tzw zadupie australijskie..ceny domow drogie i gornictwo tylko dominuje, w innych zawodach jestes nikim w porownaniu do in. tut. stanow![/quote]

Jak ja uwielbiam ten "argument" 19 lat :D
Jak widac tyle lat w piach, bo brednie takie ze oczy bola jak sie to czyta...i do tego arbitralne opinie opartne na subiektywnym guscie przedstawiac jako prawdy obiawione, fiu, fiu, to sie nazywa miec TUPET!
Nie ma to jak sie wypowiadac o zadupiu z perspektywy Brisbane, centrum wszechswiata, miasta cbd ktore mozna przejsc w 10 minut wzdol i wszerz, dookola ktorego sa same bloki i domki ciagnace sie przez dziesiatki kilometrow :D Metrpolia :lol:

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 08, 2010 3:42 pm 

W Margaret River tez dominuje gornictwo, co? :-D A w Perth to umurusani weglem panowie w kasach chodza :lol:
19 lat...niesamowite, po prostu niesamowite...

PostNapisane: Cz lip 08, 2010 4:12 pm 

ausman napisał(a):
Witajcie Forumowicze!

OZ

Jak wjedziesz tu na PR to musisz tu mieszkac odpowiednia ilosc lat, aby uzyskac obywatelstwo (minus wszelkie pobyty poza Australia w tym okresie) a po uzyskaniu obywatelstwa AU mozesz mieszkac gdzie zapragniesz.
Na PR mozesz tu mieszkac bez koniecznosci przybierania obywatelstwa - ale w takim przypadku nie jestes chroniony jako obywatel Australii.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 08, 2010 4:18 pm 

Jasny gwint, ale kabaret. Brissi jesli cos pilas to oszczedz sobie wstydu i przestan juz pisac, jaki jest logiczny zwiazek miedzy pytaniem autora a twoja odpowiedzia? ;-) 19 latek i juz nie kumasz po polsku, czy chcesz sie podzielic swoja niesamowita wiedza, mimo tego ze nie rozumiesz pytania :D
Autor pytal czy jako rezydent AU moze pracowac w NZ - odpowiedzi udzielilem, co ma do tego obywatelstwo? :D
Pograzasz sie dzisiaj, idz spac.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 08, 2010 4:26 pm 

Cytuj:
Na PR mozesz tu mieszkac bez koniecznosci przybierania obywatelstwa - ale w takim przypadku nie jestes chroniony jako obywatel Australii.

Kolejna brednia, roznica miedzy PR a obywatelstwem sa w wiekszosci czysto kosmetyczne, jako rezydent nie masz prawa glosu w wyborach, albo np dostepu do pozyczek studenckich....socjal, medicare, mortgage itd - wszystko dziala dokladnie tak samo w obydwu przypadkach.
Eh ta 19-letnia wiedza....miazdzace. Uchyl o rabka tajemnicy niewiernemu i powiedz co oznacza "chroniony jako obywatel Australii" - to cos jak zakonczenie sezonu na jelenia? :D Jak i PRZED czym chroni cie twoj ukochany Wielki Brat? :D

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 08, 2010 4:41 pm 

banjanti napisał(a):

19 lat...niesamowite, po prostu niesamowite...

No widzisz ..niesamowite prawda?, Wjechalam tu z rodzina w 1991 roku na wyuczony zawod !!!
Nie mialam mamy, tatusia, wujka czy cioci, ktorzy mogli zaplacic za moje studia zagraniczne w Australii tak jak Tobie to udalo sie!
Takie studia, co Ty robisz to koszt minimum 30 tys dolarow za rok dla zagranicznego studenta - kim sa twoi rodzice w Polsce?? Podejrzewam, ze studiujesz na koszt obywateli polskich ( koszty wylozone z podatkow obywateli polskich), bo masz w nosie czy jestes tu W Australii czy gdzies w swiecie.
Mamusia i tatus zaplaca, prawda??!!!

Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 09, 2010 2:02 am 

Im bardziej probujesz mi dogrysc, tym bardziej sie osmieszasz :D
Widze na temat swiata, ba, nawet na temat kraju w ktorym "19 lat" zyjesz masz zerowa, ciagle powtarzasz to samo jak mantre i myslisz ze klamstwo powtorzone na tym forum 100 krotnie stanie sie prawda...nie dyskutujesz, nie odpowiadasz na arugmenty, jestes zalosnym polaczkiem ktory wyjechal tutaj kiedy za komuny w sklepie byl tylko papier toaletowy i mydlo i wydaje mu sie ze jestes "wybrana". Prosilem cie o zale na priv, ale nie rozumiesz, zaraz poprosze administratora zeby usunal ten syf, to nie jest forum o mnie, ani o tobie - tylko o australii, chcesz porozmawiac o swoich urojeniach pisz na priv.

Tytuł:
PostNapisane: N lip 18, 2010 1:40 pm 
WALLABY - czasem cos napisze

Hmmmm... chetnie opowiem na Twoje pytania jestem juz rok w Sydney...
mam tylko pytanie na jakiej podstawie dostałes PR ??? Jestem po studiach w AU skonczylam duplome z Children's service, pracuje w przedszkolu mam juz 8 m-c doswiadczenia zarabiam niezle i moj zawod jest dosyc poszukiwany w AU ale zeby dostac PR musze harowac na to jeszcze z 4 lata mam 2 opcje sponsoring albo studia:/
WIEC ZDRADZ MI TEN SEKRET JAKIM CUDEM DOSTAŁES PR ??? moze Ci sie pomyliło z wiza ???
Strony to oczywiscie Gumtree mozesz na pierwsze tygodnie zamieszkac w hostelu to jest 150$ za tydzien z tym ze dzielisz pokoj z innymi ludzmi (pojedyncze pokoje tez sa ale chyba droższe) i oczywiscie łazienka jest wspolna.
Wiec ja mieszkam w Alexandri z mezem wynajmujemy pokoj za 280$ za dwa tyg. dzielnica jest fajna praktycznie sami australijczycy. Newtown jest spoko Rockdale hmmmm..... jakies 20 min pociagiem od centrum i duzo indiancow ale jest niezle i tanio jak na poczatek, Tempi, Ashwil, Retfern (blisko miasta i duzo polaczen kolejowych) North Sydney (jest to drosza dzielnica za pokoj moga chcec z 250$-300$ za tydzien. Bondi Junktion, Marubra Junktion (troche dupiate połaczenia do miasta ale blisko plazy), Ashefield tez jest ok.
Jezeli chodzi o ceny za wynajecie pokoju to zalezy mam znajomych ktorzy znalezli pokoj za 180$ za tydzien na Gumtree srednio ceny za tydzien sa od 250$-360$ za pokoj .
hahahahahahahahahaha PROGRAMY POMOCOWE DLA EMIGRANTOW co ty na glowe upadłes AUS to nie istytucja charytatywna. Moze jakbys był bez nogi ale wtedy nawet do kraju Cie nie wpuszcza.
Nie nie mozesz AUS nie jest w uni europejskiej, wpisz TFM nr w necie wyskoczy Ci na stronie gov (czyli goverment) beda wszystkie informacje.
UUUUUUUUUUUUUUUUU jesli chodzi o kontrakty istnieje tu cos takiego jak handel kontraktami i nie licz na to ze szybko uda Ci sie dostac kontrakt (moze z 3 reki ale wtedy najmniej płaca ) kontrakty z 1 reki dostaja zazwyczaj OZ people i doze firmy. I oczywiscie kontakty kontakty i kontakty !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jesli chodzi o local experience to nie wazne jesli umiesz robic dobrze to co umiesz wszedzie dasz rade.
Wiem ze NZ PR działa w AU ale nie wiem czy jest odwrotnie.

Powodzenia Monika[/b]

Tytuł:
PostNapisane: N lip 18, 2010 10:42 pm 

Czesc Monika,

faktycznie, to co nazwalem PR w istocie jest visa class VE resident P subclass 175. Myslalem ze to jest PR a po 4 latach mozna ubiegac sie o obywatelstwo.

pozdrwiam
OZ

Tytuł: pierwsze kroki
PostNapisane: Pn lip 19, 2010 11:01 am 
WALLABY - czasem cos napisze

Jest taki stan w Australii, ktory oferuje program pomocowy dla emigrantow. Ten stan to South Australia. Sam korzystalem z tego programu i jak podaje strona rzadowa ten program dalej istnieje.
Tutaj sa szczegoly:
http://www.migration.sa.gov.au/sa/immig ... rvices.jsp

Sposrod pomocy jest odebranie z lotniska (Meet and Greet). Milym obciachem bylo to, ze woluntariusz na lotnisku obok calej sterty makulatury informacyjnej wreczyl mi nawet cos w rodzaju dyplomu imigranta z moim nazwiskiem i podpisanego przez premiera stanu. Najbardziej chyba przydatna to oferta 3 miesiecznego mieszkania za naprawde okazyjna cene. Ja mieszkalem przez 3 miesiace po przyjezdzie za necale 380 dolcow na miesiac. To bylo 6 lat temu, a juz wtedy w Adelaide za dwupokojowe mieszkanie placilo sie okolo 800 dolcow za wynajem z rynku. Ta oferta 3 miesieczna jest wazna, bo przez ten czas czlowiek moze sie zorientowac i poznac troche miasto. Mieszkania sa tez zazwyczaj w poblizu polaczen komunikacyjnych i niedaleko od centrum.
Na podanej stronie jest wszystko. Wystarczy tylko poinformowac rzad dosc wczesnie o przyjezdzie. Wszystko mozna zalatwic przec emaila i negocuje sie nawet lokalizacje mieszkania. Ten program to naprawde cos fajnego jesli sie nie zna nikogo tutaj przed przyjazdem. Zabiera cie z lotniska woluntariusz samochodem. Odwozi pod mieszkanie nagrane przez rzad. Pokazuje ci, gdzie sa sklepy itd. Moze nawet z toba pojsc na pierwsze zakupy. W mieszkaniu bylo wszystko co potrzebne do zycia, wlacajac, zelazko, garnki, sztucce etc. Zreszta wszystko jest wyjasnione na podanej stronie.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 19, 2010 2:25 pm 

ausman napisał(a):
Czesc Monika,

faktycznie, to co nazwalem PR w istocie jest visa class VE resident P subclass 175. Myslalem ze to jest PR a po 4 latach mozna ubiegac sie o obywatelstwo.

pozdrwiam
OZ

Oczywiscie, ze dobrze myslales i masz PR na tej wizie. Moj maz dostal dokladnie te sama wize a ja jako jrgo zona. Po czterech latach mozesz sie ubiegac o obywatelstwo. Przez 2 lata nie mozesz korzystac z pomocy panstwa, ale poza tym masz wszystkie prawa PR.
Niestety Monika sie mylila.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]