Image Map
Teraz jest Wt sie 11, 2020 9:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz cze 30, 2011 10:59 am 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

Czesc wszystkim

W przyszlym miesiacu jade do Cairns na 4 miesiace i mam kilka podstawowych pytan

1. Potrzebuje Pre-Paid karte tylko jaka?
2. Mam wize studecka i bede szukal pracy (20h/tygodniowo). Musze miec konto w banku lub jakies dokumenty z urzedu w Cairns? Czy mozna bez...?
a) Jesli potrzebuje konto w banku to musze miec miejsce zamieszkania? Wystarczylby w takim razie adres schroniska czy musze miec gdzies wynajety pokój? I co bym jeszcze potrzebowal?
3. Trzeba sie na miejscu zameldowac?
4. Jesli wynajme mieszkanie i placone ma byc tygodniowo to place mu do reki czy przelewem? I jak to wyglada z wypowiedzeniem? Moge w takim wypadku co tydzien z mieszkania zrezygnowac? Jest jakas kaucja? Jakie sa koszta za prad, wode itp?

Natazie to tyle... Moze o czyms waznym zapomnialem?

Pozdrowienia
Jazyna

PostNapisane: Pt lip 01, 2011 5:20 am 
RED KANGAROO - staly bywalec

Jazyna napisał(a):
Czesc wszystkim

W przyszlym miesiacu jade do Cairns na 4 miesiace i mam kilka podstawowych pytan

1. Potrzebuje Pre-Paid karte tylko jaka?

Jesli masz na mysli pre-paid mobile phone to trudno doradzic. Zwykle to zalezy od potrzeb indywidualnych. Spojrz na deals z firma np Optus, to duza i bez zastrzezen firma:

http://personal.optus.com.au/web/ocapor ... 8014342142

Druga duza firma to Telstra:
http://www.telstra.com.au/mobile/prepai ... id-offers/

Raczej omijaj firme Vodafone, z jakichs niewiadomych powodow maja czeste zaklocenia.
Inne firmy nie moge polecic,bo zupelnie nie wiem jak one sprawdzaja sie, szczegolnie poza duzymi megloracjami. Pamietaj,ze "tanio" nie zawsze oplaca sie, szczegolnie tu w Australii przy tych duzych odleglosciach. Moze zdarzyc sie,ze znajdziesz tanie rozmowy ( i z internetem) ale firma bedzie miala problemy z lacznoscia. No i klops. Chyba,ze ktos z Cairns podpowie Ci jaka tam firma tania jest dobra (z tych mniej znanych firm, mam na mysli).

Jazyna napisał(a):
2. Mam wize studecka i bede szukal pracy (20h/tygodniowo). Musze miec konto w banku lub jakies dokumenty z urzedu w Cairns? Czy mozna bez...

Musisz miec zezwolenie na prace stad upewnij sie jak to zalatwia sie.
Musisz miec konto w banku taki jest wymog legalny. Kazda wyplata przechodzi przez bank. Przy zatrudnianiu sie podajesz pracodawcy dokladny numer konta swojego banku (sklada sie zawsze z 6cyfrowego numeru BSB plus numer konta), na ktore bedzie przelewal wyplaty. Wazne, zeby miec juz konto w jakims banku, zanim zatrudnisz sie.

Jazyna napisał(a):
a) Jesli potrzebuje konto w banku to musze miec miejsce zamieszkania? Wystarczylby w takim razie adres schroniska czy musze miec gdzies wynajety pokój? I co bym jeszcze potrzebowal
?

Juz teraz mozesz wybrac sobie bank i sprawdzic jakie maja oni konkretne wymogi. Napewno bedziesz musial osobiscie udac sie do oddzialu banku raz i przedstawic swoje dokumenty ID a pozniej to dla wlasnej wygody jest dobrze miec dostep do netbanking na internecie lub telephone banking (dla wszelkich oplat i kontaktu z bankiem, tu tez podaje sie swoj adres email), w razie potrzeby gotowke pobierasz z automatu lub nie uzywasz gotowki a wylacznie swoja karte bankowa (prawie wszedzie jest mozliwosc platnosci EFTPOS- karta bankowa). Przy zaplacie karta np w sklepie, mozesz wyciagnac (mowisz sprzedawcy o tym z wyprzedzeniem) tez gotowke( nie jestem pewna ile maksymalnie) chyba do $50 jednorazowo.
Szukaj banku, ktory nie pobiera oplat za operowanie kontem,np jeden z bankow (konto "saving" , no fees)
http://www.nab.com.au/wps/wcm/connect/n ... ance/5/1/2

Jazyna napisał(a):
3. Trzeba sie na miejscu zameldowac?

Tu nie ma meldunkow. W razie zmiany miejsca zamieszkania,powiadamia sie wszystkie zainteresowane osoby/firmy o zmianie adresu. Zmiane adresu nalezy uaktualnic jak najszybciej, dla wlasnej wygody.
Pamietaj tez, wszedzie podawaj swoj adres email jak i nr telefonu, wtedy nie bedziesz martwil sie, ze cos Ci zaginie.

Jazyna napisał(a):
4. Jesli wynajme mieszkanie i placone ma byc tygodniowo to place mu do reki czy przelewem? I jak to wyglada z wypowiedzeniem? Moge w takim wypadku co tydzien z mieszkania zrezygnowac? Jest jakas kaucja? Jakie sa koszta za prad, wode itp?

Kaucje placi sie z gory i zalezy od dlugosci wynajmu (za 6m-cy wynajmu pobieraja 4tyg.czynsz) a koszty za wode i prad sa wliczone zwykle w czynsz ( z woda to zalezy czy mieszkanie ma dokument "water saving", stad zawsze pytaj czy jest wliczona czy osobno bedzie wykazana).
Rodzaj platnosci uzgodnisz z firma przy podpisywaniu umowy, moze to byc -gotowka lub
-EFTPOS-karta bankowa ;
w tych obu przypadkach co tydzien przychodzisz do ich biura, lub

-mozesz uzgodnic, aby bezposrednio z konta bankowego potracali Ci czynsz ale tu uwazalabym, bo moze zdarzyc sie,ze pomylkowo potraca Ci 2razy ten sam czynsz- nie wiem jak oni to robia ale zdarza sie; lub

-mozesz uzgodnic,ze bedziesz placic na internecie, tj. przelewal gotowke ze swojego konta bankowego na ich konto (musisz miec dostep wtedy do netbank a to uzgadniasz z bankiem przy otwarciu konta).
Czynsz placi sie z gory, jak czesto to juz zalezy od danej firmy, moze byc co tydzien, lub co 2 tyg lub co miesiac.

Umowa wynajmu mieszkania jest chroniona przepisami. Sa tam wyszczegolnione prawa i obowiazki obu stron. Zawarte sa terminy wypowiadania przez obie strony. Nie bedziesz mogl wypowiedziec z tygodnia na tydzien.
Zwykle pierwsza umowa na dane mieszkanie jest obwarowana 6 miesiecznym pobytem i bez mozliwosci wypowiedzenia.
Przy nawiazywaniu umowy bedziesz musial zaplacic z gory "gwarancje" (bond), ktora jest zwracana na zakonczenie wynajmu, o ile nie narobiles szkod, czy nie zalegasz z czynszem.
Wszystko tez zalezy jaki rodzaj mieszkania wynajmujesz, poczytaj w przepisach.
Przepisy:
http://www.rta.qld.gov.au/

Jak cos wiecej potrzebujesz, to pytaj. Ktos zawsze cos podpowie.
Pozdrawiam i zycze milego pobytu.

Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 01, 2011 5:37 am 

Napisalam:

..Inne firmy nie moge polecic,bo zupelnie nie wiem jak one sprawdzaja sie, szczegolnie poza duzymi megloracjami.
Nie wiem o czym myslalam ale pewnie o melioracji :), poprawnie mialo byc... aglomeracjami

Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 01, 2011 9:51 am 

Wielkie dzieki za szybka odpowiedz :)

Na to wyglada, ze mieszkania nie bede mógl wynajac bo jade tylko na 4 miesiace... Moze bedzie mial ktos pokój do wynajecia.
Co do wizy to mam zezwolenie na prace... 20h na tydzien

PostNapisane: Pt lip 01, 2011 10:49 am 
GRAY KANGAROO - czesto TU zaglada

Brissie:) napisał(a):
Jazyna napisał(a):
Jazyna napisał(a):
2. Mam wize studecka i bede szukal pracy (20h/tygodniowo). Musze miec konto w banku lub jakies dokumenty z urzedu w Cairns? Czy mozna bez...

Musisz miec zezwolenie na prace stad upewnij sie jak to zalatwia sie.

z tego co pamiętam, od jakiegoś czasu, zezwolenie na pracę jest elementem wizy studenckiej i nie załatwia sie go osobno.
załatwia się natomiast (mozna przez internet) Tax File Number (TFN), czyli odpowiednika naszego NIP
http://www.ato.gov.au/youth/content.asp ... fp=001/013

Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 01, 2011 10:16 pm 

:) NIP mi wiele nie mówi bo od 11 lat w PL nie mieszkam ale juz chyba wiem...
Bede sie CHYBA musial ubiegac o NAT 1432 (an overseas visitor or student and you have a visa permitting you to work)... jesli sie nie myle ;)
Ja bede tylko na 4 miesiace w cairns (jak na razie) ale wize mam na ponad 6 miesiecy...

Masz z tym jakies doswiadczenie?
Zapytam sie tez jutro w mojej szkole... Szkoda tylko, ze sami z siebie mi o tym nie powiedzieli :/

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 05, 2011 1:29 pm 

Jazyna napisał(a):
:) NIP mi wiele nie mówi bo od 11 lat w PL nie mieszkam ale juz chyba wiem...
Bede sie CHYBA musial ubiegac o NAT 1432 (an overseas visitor or student and you have a visa permitting you to work)... jesli sie nie myle ;)
Ja bede tylko na 4 miesiace w cairns (jak na razie) ale wize mam na ponad 6 miesiecy...

Masz z tym jakies doswiadczenie?
Zapytam sie tez jutro w mojej szkole... Szkoda tylko, ze sami z siebie mi o tym nie powiedzieli :/

Jazyna masz pewnie na mysli wize "working holiday visa", ta wiza jest dostepna tylko dla obywateli niektorych krajow. Chodzi o kraje, ktore maja z Australia podpisane porozumienia na wize "praca+turystyka". Polska nie ma takiego porozumienia z Australia ale jesli masz paszport (musisz byc obywatelem) kraju z podanej listy, to konkretne informacje znajdziesz tu:
http://www.immi.gov.au/visitors/working ... ptions.htm

Bez numeru podatkowego TFN (Tax File Number) nie bedziesz mogl podjac zatrudnienia w Australii, jest wiec wskazane, aby zlozyc podanie o nadanie numeru podatkowego juz teraz, zanim wyjedziesz ze swojego kraju, ze wzgl. na okres oczekiwania (chyba minimum miesiac czekania).
Obywatele Australii rowniez ubiegaja sie o ten numer - trzeba miec ukonczone 16lat. Raz nadany indywidualny numer podatkowy (TFN) jest wazny przez cale Twoje zycie , bez wzgledu na to czy jestes w Australii czasowo, czy mieszkasz tu na stale.

Jazyna napisal:
Na to wyglada, ze mieszkania nie bede mógl wynajac bo jade tylko na 4 miesiace... Moze bedzie mial ktos pokój do wynajecia.

Napisalam,ze wszystko zalezy jaki to rodzaj pokoju/mieszkania bedzie. Krotkoterminowo mozesz zamieszkac w osrodku turystycznym, zwyklym hotelu czy w motelu "Backpackers" (te sa najtansze dla studentow ale warunki zwykle prymitywne, bo prowadzone glownie przez Azjatow z mysla o Azjatach).

Jarekk napisal:
z tego co pamiętam, od jakiegoś czasu, zezwolenie na pracę jest elementem wizy studenckiej i nie załatwia sie go osobno.

Nie napisalam,ze to osobno zalatwia sie.

Zaznaczylam jedynie czlowiekowi ,aby upewnil sie/ sprawdzil temat pozwolenia na prace. Poki co okazuje sie, ze nie wie nic o TFN a przeciez to ma scisly zwiazek z takim pozwoleniem.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]