Image Map
Teraz jest So sie 15, 2020 12:13 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: N lip 08, 2012 4:22 pm 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

Witam wszystkich, wiem iz ten temat jest oklepany na forum ale jeszcze mam pare pytan.
Posiadam polskie prawo jazdy kat A,B,C,C+E,D,D+E teraz wymieniam je na angielskie zachowujac wszystkie kategorie, czy po wyjezdzie do AU z angielskim prawkiem mogie wymienic je na australijskie zachowujac wszystkie kategorie(na forum wyczytalem ze kat B na 100%, a co z reszta)
Po otrzymaniu wizy bede chcial zabrac do AU swoj angielski samochud(tam sa sporo drozsze-na forum wyczytalem ze przysluguje mi jedno auto (czyli bez akcyzy i oplat), czy moglby ktos rozwinac ten temat).Jesli beda oplaty to jak wysokie.to samo tytanie odnosnie motocykla gdyz w anglii kawasaki Z750 moge kupic za £5300-nowe.Moze ktos tak robil, to bardzo prosze podzielic sie ta informacja.

pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: So paź 27, 2012 3:34 pm 
GRAY KANGAROO - czesto TU zaglada

Jak masz angielskie prawko, to wymieniom ci je bez problemu na australijskie, zachowasz wszystkie kategorie. Przygotuj sie na oplate, tu nic nie ma za darmo, bedziesz musial oplacac prawko co roku, (albo raz na pare lat) zeby bylo wazne. Angielskie ci zostawiom, wiec jak tu nalapiesz punktów to w europie jestes czysciutki i mozesz lapac nastepne.

Mozesz zabrac tylko jeden pojazd wiec zdecyduj sie albo motocykl albo auto. Wszystko jest tutaj jakies poltora do dwóch razy drozsze wiec oplaca sie chociazby na handel. Motor taniej przewiezc, mniej czyszczenia do kwarantanny (przej....na sprawa) i raczej zawsze jest zgodny z ich standardami, tym bardziej japoniec. Auto moze nie znosic tych temperatur i czesto jest problem z servisem. Ja wybralem motocykl, jedyna oplata to PIC czyli przeglat techniczny i Regon, dowód rejestracyjny polaczony z podatkiem i OC, no i ta posrana kwarantanna, chyba z szesc stów. Aha, musisz byc wlascicielem pojazdu przez rok bezposrednio przed wyjazdem, wiec jak chcesz cos odjazdowego to juz kupuj i trzymaj.

Tytuł:
PostNapisane: So paź 27, 2012 6:13 pm 
WALLABY - czasem cos napisze

Witam mam pytanko odnosnie auta zAnglii do Australii. Chcialam zapytac czy mozemy wziasc ja na siebie auto a maz motor swoj jak bedziemy sie wybierac i przeprowadzac do Australii czy to jest wymog ze auto musze miec rok czasu na siebie zeby je zabrac, a co sie dzieje jak mam je krocej niz rok, jakie sa konretnie oplaty chodzi mi o audi a4 cabriolet i yamaha r1 motor, jesli ktos zna te przepisy i sie bardziej orientuje w temacie to prosze o pomoc, to w takim razie blad chyba popelniamy bo mielismy sobie auto lepsze kupic przed samym wyjazdem a to chyba juz trzeba zmienic na takie jakie chcemy zabrac ze soba. Jak to wyglada z clami kwarantanna jakie bylyby koszta calkowite auta i motoru.Dzieki za wszelkie odpowiedzi
Jeszcze jedno pytanie odnosnie gotowki wiem ze mozemy wziasc 10tys dolarow australijskich bez zadnego wykazywania skad mamy te pieniadze czy to jest kwota na rodzine czy na osobe, a sa jakies inne mozliwosci zabrania ze soba wiecej gotowki bez zabranie jej potem przez kontrole.
Dziekuje i pozdrawiam z deszczowej Anglii.

Tytuł:
PostNapisane: N paź 28, 2012 3:14 am 

Robilem to niedawno, troche zglebilem temat, moge lekko pomuc.

Jako malzenstwo mozecie zabrac po jednym pojezdzie na osobe, pod warunkiem, ze osoba importujaca ma prawo jazdy uprawniajace do kierowania tym pojazdem i pojazd musi byc zarejestrowany na nia przez pelny rok. Wiec np. jak kategorie na motocykl ma tylko maz, to on musi wziac na siebie yamahe a ty mozesz audii, jesli jest wpisane w dowodzie twoje imie. Jak oba pojazdy sa na meza, musicie sie zdecydowac na jeden.
Warunek z byciem wlascicielem pojazdu przez rok bezposredio przed wyjazdem jest nie do przeskoczenia. Tam jest kilka roznych warunków skladajacych sie na ten wymóg, musisz byc poza OZ, musisz byc w kraju tam gdzie auto, musisz je ciagle uzywac, i takie tam. Czytalem jak ludzie probowali najpierw wlatywac do OZ, a potem wysylac pojazd i tracilii privilage bo nie spelniali warunku, a jak juz wiedziesz to nie bedziesz mogla udowodnic ze uzywalas je pelne 365 dni przed przyjazdem, chocby dlatego ze przy aplikacji musisz zdeklarowac wszystkie wyjazdy za granice i dolaczyc skany wszystkich stron paszportu, wiec jak bylas 2 tygodnie w Egipcie w czasie tego ostatniego roku to ci je odlicza i bedziesz musiala byc wlascicielka przez ostanie 379 dni. Wyjazdu do Polski nie odlicza bo nie ma pieczatek w paszporcie i nawet nie deklaruj.
A jak ci nie przyznaja approvalu to nic nie wwieziesz, troche szkoda.

Jak masz zamiar wyjezdzac w ciagu roku to juz nic nie kombinuj, trzymaj sie tego co masz. I jeszcze jedno aproval moze potrwac pare tygodni, a bez tego w reku, pojazdu nawet nie wyslesz, przewoznik nie wezmie, bo nie bedzie mógl wypelnic papierów celnych i potem nie bedzie mogl wyladowac sprzetu w Au. Wiec aplikuj juz teraz, oni ci powiedza co mozesz a co nie, a potem masz rok czasu, zeby zalatwic transport. Wszystkie detale znajdziesz tutaj:

http://www.infrastructure.gov.au/vehicl ... index.aspx

Oba pojazdy przed wyslaniem rozbierz na czesci (nie zartuje, pogoogluj troche) i dokladnie wyczysc. Nie moze byc ani kawalka blota w protektorze opony, ani kurzu w kacikach karoserii ani najmniejszej muszki w blaszkach chlodnicy. Profesjonalne czyszczenie auta terenowego do kwarantanny zajmuje pare dni, nawet tydzien. Na granicy zaplacisz pare stów za pólgodzinnom inspekcje i jak ci cos znajda to bedziesz musiala placic za czyszczenie przez nich po ich stawkach (impreza moze ci sie przestac oplacac) a potem znowu te pare stów za kolejna inspekcje. Ja wjezdzalem motocyklem z Timoru wschodniego, po przejechaniu polowy swiata, ostanie przed Darwin byly kraje tropikalne z nienajlepszymi drogami, maszyna byla cala w blocie i insektach, cieklo olejami bo nie bylo servisów, zeby naprawiac, mialem cale kufry wszelkiego sprzetu i czesci zapasowych. Spedzilem w Dili chyba z 12 godzin do póznej nocy polerujac kazdy element i srubke, a na inspekcji gosc wyciagnal male lustereczko z lampka na antence, wsunal za chodnice i na zeberkach cylindra wyskrobal jakis kawalek czerwonego blota, tlumaczylem, ze to przepalony olej silnikowy, nacieknal w czasie transportu, nic organicznego. Nie pomoglo - nie chcial podpisac tej kwarantanny. Na szczescie dogadalem sie, ze jak mam pólgodziny, to przeprowadze maszyne na myjke, szybko sciagne chlodnice (mialem wprawe po podrózy) i wykarcheruje cale miejsce przy nim dokladnie tak jak sobie zyczy. Zgodzil sie i po tym podpisal, ze przeszlem pozytywnie. Ufff.

Oplaty celne to jakies symboliczne pare stówek, cla za pojazd nie placisz. Juz na wyspie, musisz Zglosic sie na PIC, przeglad techniczny, paredziesiat dolców i zarejstrowac - sto pare. Podatku tez nie ma.

Co do cashu, mozesz wwiezc ile chcesz, tylko jak bedzie wiecej to musisz zdeklarowac. W samolocie dadza ci landing card i na jednym z odcinków musisz wypisac ile. Nie wiem co oni z tym robia, czy sa jakies pytania, czy tylko wpisuja w baze danych, nigdy tego nie deklarowalem i nie znam nikogo kto to robil. Widzialem w TV jak lapia ludzi którzy niezdeklarowali, faktycznie konfiskuja cash. Jak lecicie we dwoje to macie limit 20 tysiecy, to raczej sporo jak na trzymanie w skarpecie, nie wnikam jaki jest powód, ale jesli chodzi o dobry kurs wymiany to nie warto sie zcierac. Kantory tutaj nie sa zbyt chojne, lepiej to robic w Europie, a najlepiej przez firmy specjalizujace sie w tym jak ozforex czy moneycorp. Poczytaj na necie, ja tego uzywam i jestem zadowolony.

Pozdrawiam ze slonecznej Australii.

Tytuł:
PostNapisane: N paź 28, 2012 10:44 am 

Dzieki wielkie za odpowiedz, a jeszcze pytanko samochod jest na mnie maz ma na siebie motor dlatego wiem ze mozemy wziasc i samochod i motor, aa czy jest szansa jak zmienimy teraz samochod i bedziemy go trzymac rok czasu bo mysle ze szybciej i tak nie wyjedziemy niz rok to mozna tak zrobic czy jest juz za pozno co myslicie, czyli jak nie ma pelnego roku to niema szans na przewiezienie auta musi byc to jest przepis tak? A gdzie ta kwarantanna sie odbywa tu w Anglii zanim wyjedziemy ?
A jak wyglada sprawa z zalozeniem konta w Australii mozna wczesniej jeszcze z Anglii zalozyc i pieniadze z konta angielskiego na to otwarte australijskie przelac czy zostawic na angielski koncie a dopiero W Australii zalozyc konto i przelac.Dzieki za pomoc
Dorota

Tytuł:
PostNapisane: N paź 28, 2012 11:05 am 

Jak kupisz auto teraz, a wyjedziesz rok po tym jak kupilas to spelniasz warunki, nie masz sie czego obawiac. Rozumiem, ze nie masz jeszcze wizy, bo nie okreslili by ci czasu wyjazdu na pozniej niz za rok.

Kwarantanna odbywa sie w porcie docelowym w Australii.

Jak masz konto w HSBC to nic nie musisz zakladac. Oni maja filie w obu krajach, przeniosa ci konto do OZ razem pieniedzmi, kartami i historia kredytowa. Jak masz w jakims innym banku to przy zamykaniu wez letter podsumowujacy, niepamietam juz jak to sie nazywa, i bedziesz mogla z tym otworzyc nowe w jakims lokalnym banku tutaj. Chyba, ze nie chcesz sie bawic, albo chcesz zaczynac od zera, to idziesz do NAB, oni maja preferncje dla imigrantów i otworza ci bez problemu i zadnych dokumentów konto od reki z darmowa obsluga. A jak potem ci sie nie bedzie podobac to se zmienisz na co chcesz. Maja tez opcje otworzenia przez internet juz z UK, ale nie zglebialem tematu, musisz pogrzebac w necie jak to zrobic.

Tytuł:
PostNapisane: N paź 28, 2012 5:27 pm 

Hej dzieki za odpowiedz,
Jeszcze nie mamy wizy takze niewiem czy dostaniemy maz na swoj zawod sie stara, juz mamyy wszysttkie dokumenty zlozone skill assesment wysylal juz i niebedzie musial miec praktycznego egzaminu oplacilismy juz to teraz czekamy na IELTS bo maz w sobote byl na egzaminie. Nie wiem ile jeszcze czasu sie czeka jesli juz dalibysmu egzamin wszystkie dokumenty mamy zlozone juz. Co do kwarantanny jakbysmy wysylali auto kontenerem to oni sami przeprowadzaja taka kwarantanne i my odbieramy na miejscu samochod i motor tak? Co do konta to niestety mamy w Natwest i teraz szkoda by mi bylo chyba zamykac oszczednosciowe i przenosic sie do HSBC , takze moze po prostu zostawie w tym banku co mam a pozniej jakos przetransferujemy pieniadze do austalijskkiego banku nie wiem czy tak mozna chyba musze isc na rozmowe do mojego banku ale narazie sie wstrzymujemy bo nie wiem czy dostaniemy wize.
Dzieki za pomoc, a gdzie mieszkasz w jakim miescie w Australii i jak Ci sie tam mieszka czy ciezko jest z praca jako mechanik samochodowy ja jestem ksiegowa.
Podrawiam
Dorota

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 4:03 am 

Jak piszesz o vise 175 to sie tak nie napalaj, ja czekalem 2 lata a inni nawet i trzy-cztery, przygotuj sie na to. Szacunkowy czas oczekiwania znajdziesz na stronie IMMI. Po dwóch latach odpuscilem se niezaleznosc i napisalem o sponsoring stanowy, wtedy dostalem po kilku miechach. Jak bym drugi raz pisal to od razu bym szedl po stanowym, bo ten czas co czekalem w Angli to bym siedzial tutaj i po dwóch latach tez mial independence, ale ile rzeczy juz za soba.

W Australii ty musisz byc przy otwarciu kontenera, wiec jak doplynie oni cie wezwa, oplacisz koszty i bedziesz przy sprawdzaniu. Nie wysylaj za szybko, bo cie skasuja za parking na placu w porcie, a to tez niezle koszty, za kazdy dzien.

Zostaw sobie to konto w Natwescie, jeszcze ci sie przyda po wyjezdzie, jakies zalegle rachunki, podatek itp. Po prostu otwórz drugie tutaj, potem przelej kase, a zamkniesz je za rok dwa jak juz na pewno nie bedzie ci potrzebne.

Mieszkam w Perth, mechanicy i ksiegowi sa potrzebni w kazdym miejscu, a z praca, nie wiem co ci powiedziec, moze byc róznie, przyjedziesz bedziesz sprawdzac temat, sama zobaczysz.

Tytuł: Czescc
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 2:35 pm 

Hej

My skladamy dokladnie o taka vize

AUS - (176) Skilled – Sponsored (Migrant) Defacto/Interdependent mial ktos doswiadczenie ze skladaniem wlasnie o taka wize?
pozdrawiam
Dorota
Dzieki Cimek za odpowiedzi i rady.

Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 3:35 am 

176 nie jest independent, to state sponsored visa. Róznica glównie taka, ze bedziesz musiala pozostac w wybranym stanie przez pierwsze dwa lata, potem jestes wolna. Sprawdz dokladnie jakie warunki daje kazdy stan, bo glownie chodzi tu o regional sponsored, czyli gdziekolwiek ale nie w wielkich miastach, np Victoria, ale oprócz Melbourne, NSW wyznacza tylko kilka regionow gdzie mozesz mieszkac, a WA wlicza Perth w regional au. Opykaj sobie to, bo bedziesz musiala pisac o state sponsorship zaraz jak zlozysz main application, wiec warto juz sprawdzac gdzie masz najwieksze szanse.

Zajrzyj na:

http://www.immi.gov.au/skilled/general- ... rr-gov.htm

Pozdro

Tytuł: Auto
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 1:29 pm 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

Witam,
wracając do tamatu, jakie auta są w AU najbardziej popularne (myślę tu o tanim serwisowaniu). Będąc w AU widziałem takie auta jak Holden(podobny do opla) dużo fordów no i japończyków, ja chciałbym zabrać volkswagena passata-czy to auto jest polpularne w AU, czy nie będę miał problemu z serwisowaniem za rozsądne pieniądze no i to auto na w tej chwili 5 lat, wiec jak wyjadę będzie miało z 7 lat-czy jest sens zabierania tylo letniego auta. Słyszałem, że ford robie takie same auta na cały świat więc może kupić forda?, no i jak jest z dostępnością i ceną LPG w AU bo bęzyna chyba sporo droższa od ropy, jak LPG niepopularny to tylko diesel zostaje.

pozdrawiam :D

Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 4:40 pm 

Szczerze mówiac to Passata tu nigdy nie widzialem. Ogólnie Volsksvagen malo popularny, tak jak cala niemiecka produkcja, jakos sie nie wbily. Holden to lokalna firma, wiec jest duzo, a ale japonczyki raczej króluja.
Ja bym nie ryzykowal przewozenia, moze nie zniesc tych temperatur i bedzie problem.
W miastach LPG znajdziesz wszedzie, tylko jakies 30 procent tansze od benzyny, a ropa drozsza o jakies 15%. Biorac pod uwage roznice w spalaniu, nie wielkie znaczenie co masz, w stosunku do zarobków i tak nie jest to duzo. Nie tak jak w Europie, nie ma sie co trzasc.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]