australink.pl
http://krzysztof.australink.pl/forum/

Praktyczna pomoc w emigrowaniu dla muzyka z żoną
http://krzysztof.australink.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=8969
Strona 1 z 1

Autor:  mihalkrol [ Wt gru 27, 2016 7:39 pm ]
Tytuł:  Praktyczna pomoc w emigrowaniu dla muzyka z żoną

Witajcie.

Przeglądałem kilka wątków w temacie emigracji i widzę, że są tutaj ludzie, którzy mają duże doświadczenie w tym temacie. Po krótce postaram się opowiedzieć moją historię, żebyście mieli ogląd mojej sytuacji.

Mój pierwszy kontakt z Australią to studia w college'u w 2011 roku. Zaraz po maturze, w styczniu wyjechałem tam i uzyskałem Certificate IV. Studiowałem w Sydney.

To doświadczenie pokazało mi, że "raje na ziemi" nie istnieją :) Z perspektywy czasu wydaje mi się to oczywiste, ale jednak sami wiecie jak to jest z oczekiwaniami młodych ludzi ;) Dostałem tam nieźle w ciry, przez zajęcia w college'u nie mogłem pracować na etacie, więc żyłem z buskowania. Zarabiałem 50$ na godzinę (a bywało i 100$). Chciałbym tyle zarabiać w Polsce... no, ale było ciężko i docelowo nikt by chyba w życiu tak się utrzymywać.

Wróciłem do Polski z nastawieniem, że nie ma to jak Polak we własnej ojczyźnie... żyję z muzyki, wydałem dwie płyty, mam studio nagraniowe. Moja żona też studiowała na tej samej uczelni i ma ten sam "kwitek" po college'u. Ma magistra z psychologii, ale pracuje jako graphic designer (robi jeszcze milion innych rzeczy, ale to tak upraszczając).

Ogólnie temat wyjazdu do Australii gdzieś tam w tle był cały czas, bo oboje widzieliśmy jak się tam żyje. W między czasie moja siostra ohajtała się z Australijczykiem polskiego pochodzenia i od września zeszłego roku mieszka już na stałe w Sydney. W tym momencie czeka na przyznanie rezydentury.

Jak pisałem, chmura austrlijska unosiła się nad nami, ale to co było triggerem, że zacząłem szukać jak się do Australii przedostać był powrót z urlopu. Byliśmy w Afryce na wakacjach, w ciepłym, pięknym klimacie, ze wspaniałymi, uśmiechniętymi ludźmi na ulicach. Uderzenie nastąpiło już w kolejce do samolotu do Warszawy jak zobaczyłem jak Polacy po dwóch tygodniach urlopu zachowują się w kolejce, patrzą na siebie z wilka, 15 minut opóźnienia samolotu zdaje się zniszczyło im życie. Przeżyłem szok kulturowy. Ten sam, który przeżyłem jak wracałem pod koniec 2011.

Zacząłem przeglądać listę CSOL i SOL, żeby poszukać jaki zawód mogę szybko zdobyć, żeby móc się tam wyprowadzić i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że jest tam wypisanych kilka zawodów, z których od paru lat żyję, a mianowicie composer, musician (instrumentalist), singer... Najbardziej aktywny byłem w tej kategorii composer właśnie. Jest też ona najlepiej udokumentowana. Graphic designer też jest na liście CSOL.

Jeżeli chodzi o angielski to oboje mówimy płynnie, ale nie zdawaliśmy IELTS, bo w college'u powiedzieli nam, że wystarczy potwierdzenie jaki poziom mamy CEFR. Dla mnie to w czasach liceum było C1 bodajże, a dla Melanii po studiach C2, czyli powyżej 7 w IELTS.

Pytanie do Was, czy mamy jakieś szanse na ubieganie się o wizę 190 lub 489 ? A może są jeszcze jakieś inne które moglibyśmy spróbować ? Jeżeli też znacie inne wątki, które powinienem przeczytać to podeślijcie linka, przeczytam na spokojnie. Od wczoraj siedzę nad tymi kwestiami i powiem Wam szczerze, że gubię się strasznie. Na przykład czytałem o skill assessment, ale poddawanie się ocenie na ślepo za 800$ to trochę rzeźnia, tym bardziej, że czuję się bardzo niepewnie w tym temacie.

Proszę o jakieś wskazówki :) Pomóżcie Polakowi w potrzebie :)

Jakbym dostał odpowiedź dopiero po Nowym Roku to wszystkiego dobrego wszystkim :)

Pozdrowienia
Michał

Autor:  dodziu [ Cz gru 29, 2016 2:49 am ]
Tytuł:  Re: Praktyczna pomoc w emigrowaniu dla muzyka z żoną

Pompuj chlopaku o PR od razu, spore szanse ze dostaniecie bez wiekszych problemow.
Zrobcie Ielts`a i ognia z aplikacja.
Wskocz na fb, popros o przyjecie do grup Polacy w Sydney, Polacy w Melbourne,w Perth, w Brisbane, w Adelaide-raczej tylko te miasta wchodza w rachube z twoim zawodem,aczkolwiek najpewniej to Sydney i Melbourne.
Jest tam naprawde sporo osob ktore was pokieruja i odpowiedza na wszystkie pytania.

Powodzenia

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/