Image Map
Teraz jest Pn kwi 06, 2020 3:17 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Adelaide
PostNapisane: Pn maja 26, 2008 7:42 pm 
GRAY KANGAROO - czesto TU zaglada

Pisaliscie dosc wiele o Sydney, Melbourne czy Perth, ale o Adelaide jakos niewiele udalo mi sie poczytac. Stad moje pytanie o to, mysle bardzo przyjemne miasto ;) Ktos kiedys napisal, ze to miejsce dla emerytow, miasto bez duszy, czy tak rzeczywiscie jest?

Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 27, 2008 11:25 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Hmm...

Do emerytow raczej sie nie zaliczam a w Adelaide bardzo mi sie podoba.
Zalety:
- miasto duze na tyle, ze w zasadzie wszystko jest dostepne bez wiekszych problemow
- miasto na tyle male, ze ruch na ulicach jest duzo mniejszy i spokojniejszy, znikoma ilosc korkow, wszedzie w miare blisko dojechac, czlowiek nie spedza godzin codziennie stojac w korkach, 25km z domu do pracy jade pomiedzy 30 a 45 minut.
- z mojego punktu widzenia bardzo duza ilosc atrakcyjnych miejsc poza miastem, wiekszosc tez w miare blisko.
- ofert pracy oczywiscie mniej niz w wiekszych miastach ale i konkurencja o te miejsca duzo mniejsza.
- zdecydowanie miasto i okolice to nie jest miejsce bez duszy
- moze i nie centrum rozrywki dla mlodych singli ale dla rodzin z dziecmi miejsce idealne.
- ceny nieruchomosci wprawdzie rosna ale i tak zdecydowanie ponizej innych wiekszych miast.

Nie bardzo moge sobie wyobrazic co mogloby mnie przekonac do przeprowadzki do Sydney czy Melbourne.

Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 29, 2008 2:48 pm 

A jak z woda? Mam teraz przed soba taka mapke, ktora wykazuje, ze ''uwilgotnienie gleby (Adelaide i oklice) jest niedostateczne''. Kiedys chyba Jasiek pisal, ze jakos wody w Sydney jest dosc wysoka, a jak jest w Adelaide? Niby troszke dziwne pytanie, ale uwazam, ze wazne ;)

Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 29, 2008 11:23 pm 

Adelaide na krawedzi pustyni lezy wiec naturalnie zbyt czesto tu nie pada.
Powiedzmy wiecej pada zbyt rzadko.
Aktualnie jest jesien i ciut popadalo co spowodowalo zazielenienie sie okolicy.
Jesienia i zima jest tu pieknie zielono.
Latem susza.
Aktualnie restrykcje w uzyciu wody pozwalaja na uzywanie weza w ogrodku kilka godzin w weekend.

Co do jakosci wody to zarowno tam gdzie mieszkam jak i tam gdzie pracuje woda jest bardzo wysokiej jakosci. Podobno w niektorych czesciach miasta jest gorsza ale ja sie nie spotkalem z niskiej jakosci woda.

Dawno temu jakosc wody w Adelaide byla kiepska i ten mit dalej pokutuje.

Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 30, 2008 11:27 pm 

No, rzeczywiscie o tej wodzie sie zle mowi. A w jakiej czesci miasta mieszkasz? Ktore dzielnice preferujesz?

PostNapisane: So maja 31, 2008 3:02 pm 

Mieszkam w Adelaide juz od -nastu lat. Nie pamietam zadnych problemow z jakoscia wody, ani z iloscia, do celow gospodarstwa domowego. Ani razu wody nie wylaczono, nigdy tez nie byla zabarwiona lub niesmaczna.

Jakies 3-4 lata temu zaczeto stopniowo wprowadzac ograniczenia, jesli chodzi o podlewanie ogrodkow. Promuje sie tez roslinnosc rodzima, ktora wytrzymuje suche okresy letnie bez podlewania.

Prawie od samego poczatku zastanawialem sie, jak to jest?? W "najbardziej suchym stanie, najsuchszego kontynenu" nie ma zadnych ograniczen w uzywaniu cennej wody. Mysle, ze wszyscy decydenci zdawali sobie sprawe z potencjalnego problemu, ale ... rzeczywistego problemu puki co nie bylo. Pojawil sie on dopiero kilka lat temu, kiedy rzeka Murray zaczela toczyc znacznie mniej wody niz w latach poprzednich, a powod byl taki ze cala Australie nawiedzila susza trwajaca kilka lat z rzedu (bobasek El Nino pokazal co potrafi).

Jako mieszkaniec Adelaide, nie mam obaw co do ilosci i jakosci wody, potrzebnej do normalnego, wygodnego i cywilizowanego zycia. Moga natomiast zniknac w naszych okolicach "angielskie" lub "tropikalne" ogrody i byc zastapione przez rownie piekne i bogate "South Australian native shrubs".

Tytuł: Woda i inne
PostNapisane: N cze 01, 2008 3:24 am 

Witam,

coż... mogę tylko przyłożyć się do zdania Szopa i Stana.
Osobiście nie zauważam 'restrykcji wodnych' i raczej są one wyolbrzymiane. No może gdy ktoś ma 800m2 ogródka to może faktycznie narzekać, choć wtedy instaluje się zbiornik na wodę deszczową i problem znika. Do tego raz w tygodniu możba podlewać z kranu/węża, a ile się chce z konewki, więc jedyny problem to lenistwo lub jw. 800m2 ogródka.
Jakość wody po tej jaką pamiętam z Polski jest nieporównywalnie lepsza. W Sydney woda jest po prostu bardziej miękka i to jest według mnie cała różnica.

Zalety opisał już Szop i Stan - zgadzam się z nimi.
Dodam, że wokół Adelaide jest dużo pięknych miejsc dla osób lubiących spacery, wycieczki i aktywny wypoczynek. Wszystko w zasięgu max. 100 km.
Z wad można wskazać hermetyczny rynek pracy z zacięciem do nepotyzmu oraz brak różnordności rynku pracy (niektóre sektory słabo rozwinięte w porówaniu z Sydney czy Melbourne; np. IT, bankowość).
Niższy współczynnik tolerancji do emigrantów, jak i zdecydowanie niższy poziom kultury na drogach (porównując Sydney czy Melbourne).

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 02, 2008 4:52 pm 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

Restrykcje wody sa, jak i wszedzie w Au. Jakos wody pozostaje wiele do zyczenia. Jako smakosz herbaty, cierpie prawie za kazdym razem, po prostu psuje smak! Jak narazie sie nie przyzwyczailam. Moi przedmowcy uzywaja chyba pura tab (czy jak to tam sie nazywa) ktore jest tu popularne, wlasnie dlatego ze woda okropna. To by tlumaczylo czemu pisza o dobrej jakosci wody. A ja pilam ja juz chyba w kazdej czesci miasta. W Melbourne woda lepsza.
No ale to tylko taki szczegolik.
aha i przez pierwszy okres pobytu w adelaide dostalam jakis wypryskow od tej wody, przeklinalam ja jak cholera, ale przeszlo:)

Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 02, 2008 11:43 pm 

Nie uzywam pura tap ani zadnych innych filtrow.
Podobnie jak Stangu mieszkam ciut na wschod od CBD i uwazam, ze jakosc wody w domu jest bardzo dobra.

Pracuje na polnocy i w pracy woda tez jest bardzo dobra.

Jedyny problem jaki "dosc latwo" zauwazyc (posiadajac do tego stosowne urzadzenia) to zawartosc chloru w wodzie. Pomimo, ze wg lokalnych norm powinno byc 0.5ppm faktycznie zwykle jest tego chloru mniej i oscyluje w grniacach 0.25ppm do 0.4ppm. Na jakosc wody pod wzgledem smaku wplywa to pozytywnie ale zwieksza ryzyko skazen bakteriologicznych.

Czy z powyzszego da sie zauwazyc, ze na jakosci wody ciut sie znam? :roll: :roll: :roll:
Poniewaz codziennie w pracy zuzywamy ponad 1.5 miliona litrow to znac sie raczej musze.

Tytuł: woda
PostNapisane: Wt cze 03, 2008 2:07 am 
WALLABY - czasem cos napisze

Z ta woda, to rzeczywiscie jakas tajemnica. U mnie w mieszkaniu (Mitcham) woda w kranie jest super. Natomiast chcialem sie kiedys napic wody na Flinders Uni i od razu mnie zemdlilo.

Tytuł:
PostNapisane: N cze 08, 2008 6:35 pm 

Gdzies czytalam, ze rzad Australii prowadzi taka polityke, ktora ma zachecic nowych przybyszow do osiedlania sie w mniej popularnych miejscach kraju. Bylo nawet takie zalozenie, zeby w Adelaide za kilkanascie lat bylo 2 milony ludzi. Mam zamiar zostac fizjoterapeltka (zawod na liscie jest). I tu moje pytanie, czy wize uda mi sie dostac jakos latwiej, skoro bede chciala osiedlic sie wlasnie w Adelaide?

Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 10, 2008 7:22 am 

Na gdzies przeczytanych/zaslyszanych informacjach latwo sie ostro przejechac.

Ogolnie to chodzi pewnie o dwie rozne kategorie wizy: SIR (Skilled Independent Regional) lub STNI (State Teritory Nominated Independent).

Latwiej je uzyskac bo albo potrzeba mniej punktow (SIR 110 ale wiza tymczasowa) albo nie sa punktowane (STNI ale zawod musi byc na liscie poszukiwanych przez dany stan).

Wiecej dokladnych informacji tutaj:
http://www.immigration.sa.gov.au/site/index.php

Pamietac caly czas nalezy, ze i przepisy i listy zawodow dosc czesto sie zmieniaja.

Tytuł: Adelaide
PostNapisane: Pn lip 07, 2008 1:01 pm 

Witam wszystkich mieszkających w Adelaide chciałem się spytać o ceny żywnośći w Adelaide np. chleb,warzywa,owoce ,mięso,itd ,sprzęt RTV[/b]

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 22, 2008 11:53 am 

Czy w Adelajdzie można gdzieś kupić takie typowo polskie artykuły, jak na przykład ogórki kiszone czy kapustę kiszoną? Czy są jakieś warzywa czy owoce, którą są w Polsce, a w Australii ich nie ma (śliwki, buraki, etc)?

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 22, 2008 1:27 pm 

Krakus Deli w Mawson Lakes i O'Halloran Hill.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]