Image Map
Teraz jest Cz kwi 02, 2020 5:39 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 19, 2010 2:36 am 
WALLABY - czasem cos napisze

Przy okazji, na http://www.katolik.pl/parafie/ podają, że msza po polsku jest o godz. 10.30 u salwatorianów przy 96 Innamincka Rd, Greenmount http://www.sds.org.au/index.php?option= ... &Itemid=20 Jest? Był ktoś?

Tytuł:
PostNapisane: So lut 20, 2010 5:54 pm 

Nie pisaliście albo nie doczytałem, że w centrum Perth (City) i Fremantle komunikacja miejska jest za free. Autobusy są oznaczone 'CAT' i jakiś nr:
Travel is free on any Transperth buses within the Perth and Fremantle centres. CAT (Central Area Transport Servive) buses are also free and encircle the city centre. Look out for the cat on the back and sides of the bus.

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 23, 2010 9:40 am 

www.transport.wa.gov.au/licensing/learn ... s/1465.asp
Pod tym adresem można sobie zrobić test na prawo jazdy w Australii Zachodniej. Oczywiście nie prawdziwy, egzaminacyjny test, ale próba on-line. Powodzenia :D

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 24, 2010 5:08 pm 

Testów on-line na prawo jazdy zrobiłem sobie kilka, wszystkie zdałem :) Zachęcony sukcesami w necie wybrałem się na prawdziwy egzamin prawa jazdy. Wypełniłem formularz, na miejscu zrobili mi foto. Chciałem podzielić się z Wami wrażeniami, ale nic z tego, bo zobaczywszy amerykańskie prawo jazdy od razu wystawili mi australiskie prawo jazdy. Do czasu dostarczenia mi go do domu przez listonosza (obiecali jakiś tydzień) dali mi kwitek - ekwiwalent prawa jazdy. I mogę legalnie jeździć :)
Podręcznik do prawa jazdy 'Drive safe' (A handbook for Western Australian road users) pobiera się za darmo w któryms oddziale Licensing Center albo w necie w formacie PDF i/lub pliki audio na www.transport.wa.gov.au/lincensing

Tak więc nie jestem w stanie opisać przebiegu egzaminu na prawo jazdy, za to zaprowadzę Was do kolejnej IMHO perełki Perth. Szef dzisiaj rzucił hasło: jedziemy na zachód słońca. Siakoś entuzjazmu we mnie nie było. Dojeżdżamy, a tam spory nazwijmy to taras widokowy, czyli wyjeżdżone przez auta pobocze drogi, dobrze ponad 10 metrów szerokie i powiedzmy sto metrów długie. Zaparkowane inne auto, wielodzietnej rodziny. Przywieźli ze sobą turystyczne rozkładane krzesełka z oparciami. Siedzą, wszyscy wpatrzeni na zachód, robią zdjęcia, jakieś drinki. Naturalny 'taras' widokowy wznosi się sto pięćdziesiąt metrów nad miastem, całe miasto na dłoni, do city w linii prostej 16-17 km, na horyzoncie słońce zachodzi nad oceanem.
Lokalizacja: Kalamunda, ulicą Lascelles Pde (inna nazwa Zig Zag) jechac na północ i od skrzyżowania z Graham Rd (po prawej) do punktu widokowego jest 180 metrów (po lewej).
Kordy dla użytkowników nawigacji Garmin: S31 56.797 E116 02.974
600-700 metrów dalej na północ jest kolejny parking z widokiem na miasto i wejściem do Gooseberry Hill National Park. Jadąc dalej na północ wraca się do miasta, jednak po drodze są serpentyny - 4 zakręty o 180 stopni. Po pierwszym zakręcie droga staje się jednokierunkowa. Na drodze należy zwolnić, bo spotyka się rowerzystów i biegaczy. Wąsko i kręto.
Miłych wrażeń - na pewno świetne miejsce na randkę :)

PostNapisane: Pn mar 01, 2010 3:48 pm 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

Poniewaz poprzednie posty opisywaly tylko pozytywne aspeky zycia w Perth (z krorymi w wiekszosci sie zgadzam, wiec nie bede ich tu powielala), dla rownowagi moze napisze o tych negatywnych.

- DROZYZNA – smiem twierdzic, ze wiekszosc produktow jest tu 20-30% drozsza niz np w Victorii. Dotyczy to produktow spozywczych, ubran i uslug.

- rozwija sie tu „podwojna gospodarka”- z jednej strony osoby zatrudnione w przemysle wydobywczym (lub swiadczace uslugi w tej dziedzinie) zyja jak paczki w masle- ich zarobki przewyzszaja znacznie zarobki tych z „drugiej polki” (ktore z moich obserwacji sa nizsze niz w innych stanach).

- idiotycznie wysrubowane ceny domow (doscigaja Sydney i przescignely juz ceny domow w Melbourne). Jesli „minimg boom” potrwa dluzej (a raczej potrwa) ceny beda dalej rosly. Jesli jednak to zwalni, ceny domow poleca na leb i na szyje (czyli wroca do realnej ich wartosci).

- z praca tez nie jest tak rozowo- owszem, osoby „z gornej polki” (czyli roznej masci geolodzy, pracownicy fizyczni w kopalniach, inzynierowie itp) prace znajda w mgnieniu oka. Osoby z dosw „luznym” lub poza przemyslem wydobywczym prace znajda tu trudniej niz na Wschodzie. Poza tym istnieje tu (bardziej niz np w VIC) tzw „tall poppy syndrome”

- ZASCIANKOWOSC i ZACOFANIE– izolacja Perth wyrobila tu specyficzne nastawienie mieszkancow – „mamy tu wszystko najlepsze, po co to zmieniac”. Plotka, ze Perth wlasnie rozpoczelo rok 1990 nie wziela sie z prozni....

- spokoj- tak, ale czasem ma sie wrazenie ze po prostu to miasto umiera po 5:30.... Osoby lubiace teatr, opere, koncerty powinny wybrac inne miasta

- system drog rozwiniety bardzo dobrze, ale komunikacja miejska poza pociagami praktycznie nie istnieje. Autobusy kursuja rzadko i wieczorem praktycznie przestaja jezdzic. Polaczenia miedzy dzielnicami katastrofalne poniewaz siec pociagow rozchodzi sie promieniscie z centrum Perth.

- lotnisko od kilku lat nie radzi sobie z iloscia pasazerow (w wiekszosci to robotnicy latajacy do kopalni w WA). Opoznienia, tlok i balagan jak w kraju 3 swiata. Od dwoch lat trwa rozbudowa lotniska, ale konca na razienie widac. Do lotniska prowadzi droga miejska (ze swiatlami, skrzyzowaniamiitp). Nie ma autostrady ani kolejki. Maly wypadek i trasa jest zablokowana.

- domy- Loserek napisal, ze sa lepsze niz w innych stanach. Smiem watpic- w Perth istnieje przekonanie, ze izolacja jest tu niepotrzebna. Domy latem zamieniaja sie wiec w nagrzane piekarniki (cegla cieplo trzyma dluhgo, oj dlugo...) a zima w lodowki. Klitatyzacje / picece oczywiscie chodza pelna para okragly rok. Szczesliwi Ci, ktorzy moga sobie pozwolic na mieszkanie wzdluz linni brzegowej i ktorych chlodzi po poludniem Doktor z Fremantle....

Tyle dla rownowagi...
pozdrawmam
EM

Tytuł:
PostNapisane: So mar 06, 2010 5:17 pm 

W końcu znalazłem chwilę na przejrzenie folderka turystycznego Perth, który jest do wzięcia na lotnisku w przejściu z samolotu do odprawy.
Między innymi jest tam:

Rottnest Island www.rottnestisland.com

AQWA is Western Australia’s premier nature attraction featuring...
* Australia’s largest aquarium and underwater tunnel
* World’s largest collection of Western Australian marine life.
* Beautiful living coral reefs
* Giant sharks, rays and turtles
* Interactive fun
www.aqwa.com.au

Caversham Wild Life Park www.cavershamwildlife.com.au/

Calamunnda Camel Farm and Oasis Tea Room www.camelfarm.com/

www.westboundaustralia.com/

Szkoła surfowania www.surfschool.com

Fremantle www.visitfremantle.com.au
Fremantle in Western Australia (WA) is a vibrant, eclectic city. Home to some of the most beautiful heritage buildings, great beaches, delicious seafood and talented artists and designers, Fremantle offers seven day shopping and a fantastic array of food, fun and entertainment for all ages.
When you visit Fremantle, be sure to see the spectacular WA Maritime Museum, Fremantle Prison, Fremantle Fishing Boat Harbour, Cappuccino Strip and browse through the historic Fremantle Markets, then relax and watch the sunset on South beach.
Sitting on the edge of the Indian Ocean, this beautiful coastal town is only 20 minutes from Perth. Find out why so many people say Fremantle is the highlight of Western Australia!

Pinnacles Desert www.cervanteslodge.com.au/
(jest nawet w polskojęzycznej Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Pinnacles_Desert )

Bibbulmun Track - prawie tysiąc km pieszego szlaku turystycznego.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bibbulmun_Track

New Norcia, jedyne w Australii miasto monastyczne www.newnorcia.wa.edu.au/
Australia's only monastic town offers visitors an experience of a lifetime. It is an educational and spiritual journey to the past in a peaceful and tranquil setting.
New Norcia - the only monastic town in Australia - is situated 132 kilometres North of Perth on the Great Northern Highway. Established in 1846 by Don Rosendo Salvado, a Benedictine monk, it is still home to 99 year old Dom Paulino and a few other monks.

Here is what a seasoned travel writer had to say about this amazing town, as stated in the New Norcia Community Brochure.

"In thirty years of almost constantly travelling around the world, I have seldom met a place so clarifying and calm as New Norcia. It makes you think again about what matters; it returns you to a sense of stillness and community that's hard to find in the modern world; it refreshes the soul better than any holiday. The only hardship of coming here is leaving." Pico Iyer, Travel Writer for Time Magazine and The New Yorker.
Day Trip to New Norcia

Its easy access from the city of Perth makes it an ideal location for a day trip. Visitors can experience the beautiful Spanish architecture, the inspiring cathedrals and its chapels and the peace and tranquility of the nearby Moore River and the glorious wildflowers in spring time.
Things to do in a Day at New Norcia

* Guided tour of the town which covers entry into heritage buildings classified by the National Trust. Visitors get to see 'behind the closed doors', hear the story of New Norcia, visit the monk's own chapel and view the frescoed interiors of the buildings.
* Meet a monk in the Monastery Parlour and hear about monastic life. If so inclined, visitors can even join the monks in their daily prayers.
* Visit the museum and art gallery to see the paintings by Spanish and Italian masters and contemporary Australian artists. The Museum also houses gifts from the Queen of Spain and a fascinating array of artifacts which tell the story of New Norcia's time as an Aboriginal mission. Visitors can learn about the monk's extensive farming activities and New Norcia as a place of education and culture.
* Purchase the local produce including Olive Oil, Wines, Bread and Cakes. The gift shop also has a wide range of other memorabilia of this most amazing monastic town.
* Refreshments can be obtained at the New Norcia Hotel or Salvado's Restaurant or visitors can take their own picnic fare. There is nothing more peaceful or beautiful than a picnic by the river with the songs of birds for entertainment.

Accommodation in New Norcia
If travelers need more time to experience the beauty, tranquility and history of this monastic town, accommodation is available to suit most people.

Piesza pielgrzymka do Nowej Nursji http://caminosalvado.com/

Tytuł:
PostNapisane: N mar 14, 2010 8:53 am 

Whiteman Park is a 4000-hectare/40-square-kilometre (10,000-acre/15 mi²) bushland area located 22 km north of Perth, Western Australia. In the suburb of Whiteman, the park is in the Swan Valley in the upper reaches of the Swan River.

Whiteman Park is known for its biodiversity, including over 450 endemic plants and more than 120 vertebrate animals (some of which are rare and endangered). Over 17% of Western Australian bird species occur in Whiteman Park, including migratory birds attracted to the habitat provided by Bennett Brook and associated wetlands including Grogan's Swamp, a Conservation Category Wetland.

The state government purchased the land from a variety of private owners in 1978, to protect the underlying aquifer as a drinking water source for Perth. The major owner was Lew Whiteman (1903-1994), after whom the park is named.

Whiteman Park includes bushwalking trails, bike paths, sports facilities and playgrounds.

* The Perth Electric Tramway Society runs a 4-km electric tram journey around the park.
* Caversham Wildlife Park
* Bennett Brook Railway
* The Tractor Museum of Western Australia
* The Western Australian Motor Museum
* Bus Preservation Society
* Children's forest

Więcej na: www.whitemanpark.com.au/

PostNapisane: N mar 14, 2010 2:14 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Dzieki wodzirej,

duzo jezdze po Australii, a w domu mam kilka metrow roznych folderow turystycznych, atlasow, map i przewodnikow dotyczacych tego kraju. Sprawy, ktore poruszasz, bardzo mnie interesuja. Z checia czytalem info zamieszczone przez Ciebie, ale musze zglosic jedna prosbe: prosze pisz na forum po polsku.

Informacji o Australii, po angielsku, jest zatrzesienie. Portal www.AustraLink.pl jest po to, aby chocby czesc tej wiedzy udostepnic po polsku. Proponuje wiec, aby nie zmieszczac dlugich cytatow po angielsku, ale raczej opisac temat po polsku (nawet krotko, jesli nie mozesz poswiecic wiecej czasu) i podac link. Kto zechce zglebi go sobie korzystajac z angielskiego tekstu na zarekomendowanej stronie.

Tytuł:
PostNapisane: N mar 14, 2010 3:00 pm 

Ok, obiecuje poprawe :) Tym bardziej, że wybrałem się dzisiaj do Greenmount na msze po polsku (godz. 10.30). Okazuje się, że są tam polscy salwatorianie. Są też w kilku innych okolicznych miejscach. Ich strona www.sds.org.au W sumie podobno kilkunastu.
W kościele w Greenmount spotkałem też symatyczne australijskie małżeństwo lekarzy, którzy kilka lat temu byli na pieszej pielgrzymce z Warszawy do Częstochowy. Pochwalili się, że ich zdjęcie i kilka słów znalazło się nawet na (anglojęzycznej) stronie tamtej pielgrzymki www.pilgrimage.pl Faktycznie, trudno ich tam nie zauważyć - idą z flagą Australii.

@stangu. Czy możesz podzielić się na forum wrażeniami z ciekawych turystycznie miejsc WA? A może masz ich waypointy czy ślady GPS swoich wypraw?

Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 23, 2010 4:30 am 

Miejscowi mówią, że jak na pizze, to do Mundaring - Pizza Little Caesars (7125 Great Eastern Hwy). Byliśmy tam w sobotę, ok. 7.30 wieczorem. Wokół życie powoli zamiera, a w pizzerii ruch jak w ulu :) Mniam-mniam :)
http://littlecaesarspizzeria.com.au/

Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 26, 2010 2:46 am 

W stanie Australia Zachodnia nie ma tematu:
'obowiązkowe badanie stanu technicznego pojazdu'.

Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 26, 2010 11:08 am 

Godziny otwarcia kompleksów shopping centre w Australii Zachodniej są normowane prawem, które aktualnie (marzec 2009) stanowi:
Poniedziałek, wtorek, środa i piątek: godz. 8-18.
Czwartek: godz. 9-21.
Sobota: godz. 9-17.
Niedziela: nieczynne.

Niemniej podobno sieci handlowe i politycy pracują, żeby wynikiem kolejnego referendum było przedłużenie czasu otwarcia jak i pracy w niedziele.
Natomiast mniejsze sklepy (np. osiedlowe) mogą pracować 7 dni w tygodniu, do godz. 20.

Tytuł:
PostNapisane: N kwi 11, 2010 10:52 am 

Przed wyjazdem z Perth do Carnarvon pytam o dowód rejestracyjny auta, o ubezpieczenie. Oświecono mnie, że w WA nie ma papierka/kartonika pt. 'dowód rejestracyjny', a ubezpieczenie auta owszem płaci się. Jeszcze w roku 2009 ubezpieczenie musiało być widoczne na przedniej szybie auta, jednak aktualnie (kwiecień 2010) nawet tego nie ma. Usłyszałem, że ubezpieczenie jest odnotowane w odpowiedniej komputerowej bazie danych i to wystarczy. Czyli wsiadając do auta w WA wystarczą:
kluczyki, ważne prawo jazdy (paliwo, towarzystwo, telefon, gps, mp3 czy co tam kto lubi).

Tytuł:
PostNapisane: N kwi 11, 2010 2:08 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Wodzirej, od stycznia nie musimy juz naklejac na szybe "dowodu wplaty" third party insurance ale.... policyjne samochody maja kamerki podlaczone do bazy danych i odczytujace tabliczki rejestracyjne samochodow ktore automatycznie wyrzucaja na ekran jakie "grzechy" ma ten samochod (czytaj wlasciciel) na sumieniu:)
Swoja droga wybrales sie w super droge:))))) Exmouth- najblizej polozona rafa koralowa do wybrzeza- o ile dobrze pamietam ok 50 metrow:), super miejsce na wedkowanie, lazurowe plaze:)))))

Tytuł:
PostNapisane: N kwi 11, 2010 3:02 pm 

Dzięki za doprecyzowanie aktualnego sposobu policyjnej kontroli 'moralnego stanu pojazdu' :) Wszystko tu dla mnie nowe i nie jestem w stanie wszystkiego jednocześnie ogarnąć :)
W Carnarvon niedawno otwarto po remoncie lokalną atrakcję, czyli molo (jetty). Wstęp $4. Dostępnych jest ok. 1400 m. Ostatnie ok. 200 m są niedostępne dla turystów. Na molo są miejscowi wędkarze. Po molo jeździ również kolejka ($10), lokomotywka + jeden wagonik. Kolejka nie jedzie do końca mola. Trasa ma powiedzmy ok. kilometra długości. Widziałem, że kolejka jedzie nawet z dwoma pasażerami.
W Exmouth podobno mam być 25 kwi - 2 maj. Czyli kilka dni na rozejrzenie się po okolicy. Póki co oglądam na youtube zrobione tam filmiki, a poczytać po polsku można np. na http://www.voyage.pl/index_2501.php?a_2 ... 167&page=4

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]