Image Map
Teraz jest Śr maja 27, 2020 8:41 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lut 04, 2009 2:02 pm 
WALLABY - czasem cos napisze

Mam zamiar pojechać do Australii we wrześniu w odwiedziny do córki. Trochę wstyd się przyznać, że w moim wieku (63 lata) nigdy nie leciałem samolotem, dlatego mam obawy, czy poradzę sobie z przesiadkami na lotniskach. Zamierzam lecieć z Gdańska do Frankfurtu, z Frankfurtu do Sydney z międzylądowaniem. mam pytanie, może ktoś życzliwy mi wytłumaczy, gdzie się zgłosić po wylądowaniu we Frankfurcie i jak się dostać na 2 terminal, skąd jest następny lot do Sydney. Czy podczas międzylądowania trzeba opuścić samolot i co trzeba robić, żeby z powrotem trafić do tego samolotu. Głupie są moje pytania ale najbardziej mnie to stresuje, że nie znając języka, mogę mieć kłopoty. Z góry bardzo dziękuję za rzeczowe odpowiedzi.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 04, 2009 4:26 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Nie mysle zebys mial jakies problemy na tych lotniskach ale mozesz zrobic tak ja to zwykle robie rodzince ktora mnie od czasu do czasu odwiedza, w tym moja tesciowa po 70-ce- pisze im karteczki po angielsku i polsku z zapytaniem o pokazanie drogi.O ile pamietam nie potrzebowal nikt z nich ich uzywac- bylo to raczej wsparcie psychiczne. Nie mysle azebys tym samym samolotem mial leciec cala trase, wiec przesiadki beda konieczne. Na bilecie masz symbole lotow i te symbole znajdziesz na tablicach informujacych o odlotach, beda tam rowniez podane terminale i gates. Kazde lotnisko jest dobrze oznakowane wiec nie bedziesz miec trudnosci ze znalezieniem wlasciwego. Wez z soba slowniczek azebys mogl wypelnic karte ktora beda rozdawac juz w locie do Sydney. A tak pozatym nie taki diabel straszny :D
Powodzenia i przyjemnego pobytu w AU

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 04, 2009 7:17 pm 

Bardzo dziękuję za odpowiedź i poniesienie mi na duchu. W internecie już przestudiowałem wszystkie znaki występujące na lotniskach itp. Zastanawia mnie tylko jaką kartę trzeba wypełniać w samolocie, nic o tym nie słyszałem? Bardzo dziękuję i pozdrawiam!

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 05, 2009 9:05 am 

Na lotnisku jezdzi taki wagonik miedzy terminalami, trzeba nim sie przejechac, generalnie to sa podwieszone pod sufitem sporych rozmiarow tablice ze strzalkami "Gates No..." i idac ich wskazaniem latwo trafic mimo ze lotnisko jest dosc duze i zapewne ta kolejka trzeba sie przejechac dokola lotniska to nie tak latwo sie zgubic.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 05, 2009 2:05 pm 

Bardzo dziękuję za informację, jak widać, człowiek się uczy aż do śmierci a i tak głupi umiera. Pozdrawiam serdecznie.

PostNapisane: Cz lut 05, 2009 3:05 pm 

Zawsze zwracam uwage na to, aby miec na lotniskach odpowiednia ilosc czasu. Ludzie rozne maja preferencje, np. ja wole miec zapas czasowy, niz wyloty na styk. Wole na lotnisku posiedziec 2 godziny i poczytac gazete, albo pospacerowac, niz spoznic sie o 5 minut na kolejny lot.

Jesli biuro sprzedajace bilet proponuje polaczenie z 45 minutowa przerwa, to ja pytam o nastepny lot. 45 minut moze wystarczyc, a moze nie wystarczyc na przemieszczenie sie z jednego Gate na drugi (albo z jednego Terminala na drugi). Rozne przypadki i przygody juz byly moim udzialem. Niewielkie - 15 minutowe - opoznienie pierwszego samolotu, moze sprawic ze drugi poleci bez ciebie.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 05, 2009 3:10 pm 

W samolocie beda rozdawac deklaracje celna ktora musisz wypelnic i oddac juz po wyladowaniu przy odprawie

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 05, 2009 3:14 pm 

Oczywiscie przy wiekszym spoznieniu samolot moze poleciec bez ciebie ale z reguly czekaja, a czesto odbieraja ciebie z samolotu i podwoza na ten czekajacy. Byc moze ze miales inne doswiadczenie :D

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 05, 2009 11:57 pm 

Na pocieszenie dodam, ze najprawdopodobniej bedzies lecial z jakimis innymi Polakami.

Co do deklaracji celnej, a konkretnie katry wjazdowej pasazera (INCOMING PASSENGER CARD) rozdawanej w samolocie przed ladowaniem w Australii budzi ona wiele niepokoju w osob, ktore nie znaja angielskiego. I slusznie! Nagle dostaja do reki cos co musza wypelnic i jak wypelnia zle, to grozi im kara :cry:.
Poszperalam wiec w sieci i udalo mi sie znalezc kopie tej karty:
http://www.evisastoaustralia.com/section06/customs.pdf
Nie wiem na ile aktualna jest ta wersja. Moze jej format potwierdzi ktos kto ostatnio przylatywal do Australii.

A tutaj jest informacja jak ja wypelniac.
http://www.immi.gov.au/managing-austral ... ger-cards/

A tutaj jest informacja po polsku co mozna ze soba wwozic do Australii.
http://www.daff.gov.au/__data/assets/pd ... ochure.pdf

Milego lotu,
Ewa

Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 06, 2009 2:03 am 

Swietne info Ewa
Ostatnio lecac do Polski na swieta, nawet zrobilem zdjecia wypelnionej karty z mysla o rodzicach na przyszlosc. Jak widac druk jest gotowy w sieci.

Zdrowka

Tytuł:
PostNapisane: N lut 08, 2009 8:18 pm 

Jestem mile zaskoczony praktycznymi radami, które tutaj otrzymałem a Ewie bardzo dziękuje za podanie linków, które na prawdę ułatwią mi życie. Mam jeszcze dużo czasu do września ale trema już mi zżera, gdy tylko pomyślę o tej podróży, choć w życiu dużo podróżowałem po kraju, to teraz dla mnie jest prawdziwym wyzwaniem. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i czekam na dalsze uwagi, które mogą być przydatne w podróży. Leon

Tytuł:
PostNapisane: N lut 08, 2009 10:08 pm 

Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi, które przedstawiono tutaj na forum a szczególnie dziękuję Ewuni za podanie linków, które ułatwią wypełnienie deklaracji celnej, mając do wglądu gotowca. Wszystkim z całego serca dziękuję z prośbą o dalszą dyskusję związaną z w/w tematem. Pozdrawiam wszystkich Leon.

PostNapisane: Pt lut 20, 2009 3:02 pm 

Wlasnie we Frankfurcie mialem jedna ze swoich samolotowych przygod. To bylo iles lat temu.

Samolot z Warszawy przylecial do Frankfurtu z opoznieniem, niewielkim moze 30-40 minut. Pogoda w PL byla slaba i to spowodowalo perturbacje.

Z terminalu na ktory przylecielismy (numeru nie pamietam, ale to bez znaczenia), musielismy dostac sie na terminal z ktorego odlatywal nasz samolot do Australii, przez Singapur. Niestety to trwalo - nie pamietam jak dlugo (15 czy 30 minut), ale pamietam ze nerwy mialem napiete.

Dotarlismy do gate, a tam mowia ze odprawa juz zakonczona. Niestety, nie bylo tak, ze samolot do Australii czekal na wszystkie mozliwe polaczenia z miast europejskich do Frankfurtu. A bylismy silna rodzinna grupa - 6 osob - mimo to samolot polecial bez nas.

Leon, nie martw sie jednak ta opowiescia. Nastapil happy end. Po spedzeniu nocy na lawkach na lotnisku, rano przydzielono nam hotel, a pod wieczor wsiadalismy do naszego samolotu, tyle ze z jedno-dobowym opoznieniem. Wiecej przygod nie bylo i dolecielismy do Adeli zgodnie z planem (nooo .... o dobe pozniej).

PostNapisane: Cz sty 28, 2010 10:51 pm 
GRAY KANGAROO - czesto TU zaglada

stangu napisał(a):
Dotarlismy do gate, a tam mowia ze odprawa juz zakonczona. Niestety, nie bylo tak, ze samolot do Australii czekal na wszystkie mozliwe polaczenia z miast europejskich do Frankfurtu. A bylismy silna rodzinna grupa - 6 osob - mimo to samolot polecial bez nas.

Leon, nie martw sie jednak ta opowiescia. Nastapil happy end. Po spedzeniu nocy na lawkach na lotnisku, rano przydzielono nam hotel, a pod wieczor wsiadalismy do naszego samolotu, tyle ze z jedno-dobowym opoznieniem. Wiecej przygod nie bylo i dolecielismy do Adeli zgodnie z planem (nooo .... o dobe pozniej).

Hej

No własnie niedawno się zastanawiałem co się dzieje jak człowiek spóźni się na samolot a ten nie czeka i odleci? Jakie są tego konsekwencje? Bilet raczej nie przepada bo to by było zbyt bolesne ale znowu nie jest tak jak z PKP że się wsiada do następnego. Jak to jest od finansowej strony? Może ktoś to opisze.
Dzięki

Pozdr

Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 29, 2010 1:50 am 

Lokalizacja: far away from orwell 1984...far away from australia
Mysle ze linie nie dzialaly na zasadzie code share, bo inaczej dostalbys bilet bezposrednio do Singapuru / Australii (zalezy czy robiles stop-over czy nie).
Wtedy czekac by musieli, ale sytuacje znam bo sam kiedys lecialem droga Berlin-Frankfurt-Singapur-Sydney i to BER-FRA Lufthansa i dalej Qantasem, linie sie nie dogadaly co znaczylo, ze musialem isc do okienka check-in i we Frankfurcie zdobyc boarding card, przejsc jeszcze raz przez imigracje, bramki itd. Jednym slowem pain in the ass, kupa czasu i nerwow.
I to bylo jedynie 3 lata temu, wiec do dzisiaj takie sytuacje sie zdarzaja.
Warto sprawdzic bookujac bilet, zeby nie bylo takich niespodzianek.
Obecnie lecac Dublin-Londyn-Singapur-Brisbane w check-in w Dublinie dostalem bilet az do Singapuru (tam mailem stop-over), przez co ominelem absurdalnie dlugich kolejek na Heathrow, w ktorych ludzi stali chyba tyle ile ja lecialem z Dublina ;-)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]